Неменлив збор - категорија

ла повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Музичка нота, шести тон од тонската скала, 440 херци.

лакмус повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Специјална хартија што ја менува бојата и се употребува како индикатор за бази и киселини (во базен раствор хартијата станува сина, а во кисел раствор - црвена).
Англиски: litmus Албански: lakmus

лапниголтни повеќе

Вид збор: Придавка
Што не треба да се џвака.

леди повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Англиска, женска благородничка титула.
Англиски: lady Албански: lejdi
Госпоѓа или госпоѓица, отмена жена.
Англиски: lady Албански: lejdi, zonjë

лер повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Неутрална положба на менувачот кај моторните возила, нулта брзина.
Англиски: idle Германски: Leer

лила повеќе

Вид збор: Придавка
лилав
Англиски: violet

лимонтабиетлија повеќе

лимонтабиетлии
Вид збор: Придавка
Човек со непредвидлив, непријатен, незгоден карактер; човек што има карактер како лимон.
Турски: limon tabiyatlı

литак повеќе

Вид збор: Придавка
Што е лито, излитено.
Англиски: worn out Албански: vjetrohet, hirret
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш