Религија - категорија

ѓавол повеќе

мн. ѓаволи
Вид збор: Именка, машки род
Натприродно суштество кое обично живее во пеколот, замислено како олицетворение на зло; зол дух.
Англиски: devil Албански: djall
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш