а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цаблан

мн. цаблани
Вид збор: Именка, машки род
Плод од пченка со и без зрна.
Англиски: cob Албански: kalli
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор