notion - онтологија

абер повеќе

мн. абери
Вид збор: Именка, машки род
поим, сознание, претстава

име повеќе

мн. имиња
Вид збор: Именка, среден род
Прочуена, позната личност.
Албански: i njohur
Употреба: Преносно значење

поим повеќе

мн. поими
Вид збор: Именка, машки род
Севкупност на општи карактеристики и својства на предмети или појави изразени како единка.
Албански: term, nocion
Употреба: Филозофија