а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Илинден

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7045
1. Христијански и народен празник посветен на св. Илија, што паѓа на 2 август.
Англиски: Elias Day Албански: Ilinden
Употреба: Црковен термин
Примери:
На Илинден 1871 година тој ги покани сите чорбаџии и видни луѓе од соседните села на госта на новиот манастир.
2. Востанието на македонскиот народ на 2 август 1903 година.
Албански: Ilinden
Употреба: Историја
Примери:
Но Илинден пламна, востанието веќе ја тресеше земјата.
3. Име на скопска општина.
Албански: Ilinden
Употреба: Географија