а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абонент

мн. абоненти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се абонирал.
Англиски: subscriber
Употреба: Економија
Примери:
Списанието покрај дневните купувачи има и многу абоненти.