а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амнестира

амнестираат; амнестирајќи; амнестирал; амнестиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 33163
Даде, дава амнестија.
Англиски: amnesty
Употреба: Правда
Примери:
Владата ги амнестира сите политички затвореници.
Изведенки
амнестирање ср.
глаг. им.