а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амнестија

(едн.) амнестијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13712
Ослободување од кривично гонење, или потполно или делумно ослободување од извршување на казна, замена на изречената казна со поблага казна, бришење на осудата или укинување правни последици од осудата на поименично неодреден број лица.
Англиски: amnesty
Употреба: Правда
Примери:
Сите затвореници добија амнестија.
Претседателот донесе указ за амнестија.