а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабалак

мн. бабалаци
Вид збор: Именка, машки род
1. татко на жената
Англиски: father-in-law Турски: babalık Албански: vjehërr
Употреба: Архаизам
2. дедо
Англиски: grandfather Албански: gjysh
Употреба: Архаизам
Примери:
На фотографиите од турско време ќе видиме бабалаци застанати во импозантна поза со пискули и ќостек на мевот.
3. потекло
Англиски: origin Албански: origjinë
Употреба: Архаизам
Примери:
Бабалакот ѝ бил од долен слој.
4. наследство од татко, татковина
Англиски: inheritance Албански: trashigim
Употреба: Архаизам
Примери:
Таа нива ми е бабалак.