а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бидејќи

Вид збор: Сврзник
Ранг: 169
За поврзување зависносложени причински реченици; затоа што, поради тоа што.
Англиски: because Албански: sepse
Примери:
Не излегов бидејќи не ме пуштија.