а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ваби

вабат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16737
Вика, повикува, мами, примамува животно.
Англиски: lure
Примери:
Преку долот таа ја вабеше свињата.
Ги ваби кокошките.
Изведенки
вабење ср.
глаг. им.