а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вага

мн. ваги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13117
1. Направа за мерење тежина.
Англиски: scales Албански: peshore, vagë
Примери:
Сточна вага.
Децимална вага.
2. Созвездие видливо во септември и октомври.
Англиски: Libra Албански: peshorja
Употреба: Астрономија