а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вага

вагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 47342
Мери тежина на нешто, премерува.
Англиски: weigh
Примери:
Препорачливо е овие грла повремено да се вагаат, да се следи нивната жива маса.