а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вагонетка

мн. вагонетки
Вид збор: Именка, женски род
Мал вагон за превоз на градежен материјал, руда и сл.
Англиски: minecart
Употреба: Транспорт
Примери:
Со вагонетки ја разнесуваа рудата.