а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вагон

мн. вагони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1812
1. железничка кола
Англиски: waggon Албански: vagon
Употреба: Транспорт
Примери:
Товарни вагони.
Патнички вагон.
Вагон-ресторан.
2. Мерка, количество стоки што можат да се натоварат во еден вагон.
Англиски: waggonload Албански: vagon
Примери:
Извезовме сто вагони пченица.
Изведенки
1. вагонче ср.
мн. вагончиња
дем.
2. вагонски прид.
вагонскиот