а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габарит

(едн.) габаритот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33955
1. димензии на објект
Англиски: dimension Албански: përmasë, shtrirje
Примери:
Не можев со мојот габарит да се видам во деминутив.
2. Надворешен обем на градба.
Англиски: measure Албански: përmasë, shtrirje
Употреба: Архитектура и градба