а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габерица

Види и: габер (м.)
мн. габерици
Вид збор: Именка, женски род
габер
Албански: shkozë
Употреба: Ботаника
Изведенки
габеричка ж.
мн. габерички
дем.