а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габичка

мн. габички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 58675
1. габа
Англиски: mushroom Албански: këpurdhë
Употреба: Деминутив
2. Општ назив за разни видови микроби што предизвикуваат распаѓање на некои органски материи.
Англиски: fungus Албански: këpurdhë
Употреба: Биологија
Примери:
Откриено е дека одредени габички предизвикуваат болест кај свилените буби.