а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гавез

мн. гавези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56619
Лековито растение што расте до 80 см, со исправено влакнесто стебло и црвено-виолетови, бели или жолтеникави цветови.
Латински: Symphytum officinale Англиски: comfrey Албански: lloj bime me lule violete
Употреба: Ботаника
Примери:
Гавезот се користи за лекување на воспалени рани.