а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гавран

мн. гаврани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4502
Вид птица со црни сјајни пердуви и силен клун.
Латински: Corvus corax Англиски: raven
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. гавраниште ср.
мн. гавраништа
аугм.
2. гавранче ср.
мн. гавранчиња
дем.
3. гаврански прид.
гавранскиот