а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дабовица

мн. дабовици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33348
Дабов стап или прачка.
Англиски: oak stick
Примери:
Замавна со дабовица по момчето.