а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дабрава

мн. дабрави
Вид збор: Именка, женски род
Млада густа шума, обично дабова.
Англиски: forest
Употреба: Екологија
Примери:
Ги исплашивме враните во дабравата.
Под голите ридишта имаше појас дабрава.