а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

давеник

мн. давеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7915
Лице што се дави или што се удавило во вода.
Англиски: drowning man
Изведенки
давеничка ж.
мн. давенички