а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

давија

мн. давии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14081
1. тужба, жалба, парница
Англиски: lawsuit Турски: dava Албански: ankesë
Употреба: Архаизам , Правда
Примери:
Ќе правам давија дури до царот.
2. кавга, тепачка
Англиски: brawl Албански: grindje
Употреба: Архаизам
Примери:
Станаа сведоци на давијата што ја предизвика шумарот.