а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даволи

(се) даволат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се бори, се гушка во игра, во смеа.
Англиски: tussle
Примери:
Девојчињата го даволеа таткото, се смееја.