а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ебе

ебат; еба; ебам; ебел; ебан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2742
1. Има сексуален однос.
Англиски: fuck
Употреба: Вулгарно
Примери:
Овдека глувиот го ебе немиот, ми велат, а слепиот му е сведок.
2. (се ебе) Е во сексуален однос.
Англиски: screw
Употреба: Вулгарно
Примери:
Да си ебам векот, си велам, ама продолжувам.
Изрази
Еби се! - губи се!
Изведенки
1. ебава несв.
ебаваат
2. ебан прид.
ебаниот
Пример: ебана среќа
3. ебење ср.
мн. ебења
Пример: После ебење нема каење.