а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евакуира

евакуираат; евакуирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 16002
1. Пресели, преселува, пренесе, пренесува луѓе и други работи од местото што се напушта на друго место.
Англиски: evacuate Албански: evakuoj
Примери:
Екипите ги евакуираа жените и децата од градот во околните села.
Печатарските работници ги евакуираа машините.
2. (се евакуира) се пресели, се преселува
Англиски: evacuate Албански: evakuoj
Примери:
По земјотресот се евакуиравме на село.
Изведенки
евакуирање ср.
глаг. им.