а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евангелие

мн. евангелија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10562
Текст напишан во првите векови од христијанството за животот и за учењето на Исус Христос, дел од Новиот завет на Библијата.
Англиски: Gospel
Употреба: Црковен термин
Примери:
Првобитниот словенски превод на евангелието се одликувал со точност и со јасност.
Сите тројца имавме мали евангелија.
Сето тоа што го слушаш е жива вистина од светото евангелие господово.