а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабурнак

мн. жабурнаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32698
1. Место каде што живеат многу жаби.
Англиски: pond Албански: pellg, kënet
Примери:
Во жабурнакот имаше многу жаби.
2. Зелен слој од алги што се создава на површината на неистечна вода.
Англиски: duckweed Албански: sipërfaqe e gjelbërt e kënetës
Употреба: Ботаника
Примери:
Езерцето беше покриено со трска и жабурнак.
Изведенки
жабурник м.
мн. жабурници