а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заака

заакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31853
1. Одејќи, го изгуби, го згреши патот.
Англиски: stray Албански: humb rrugën
Употреба: Разговорно
Примери:
Не знам каде сум заакал.
Да си одевме по патот, немаше да заакаме.
2. Почне да ака.
Англиски: rambling Албански: hallakas, bredh
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој заака низ чаршијата.
Изведенки
1. заакува несв.
заакуваат
2. заакување ср.
глаг. им.