а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ибришим

мн. ибришими
Вид збор: Именка, машки род
Тенок свилен или памучен конец за шиење или везење.
Англиски: thread Турски: ibrişim
Примери:
црн ибришим
Изведенки
ибришимче ср.
мн. ибришимчиња
дем.