а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иверка

мн. иверки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17954
Ситни дрвца, трески што отпаѓаат при сечење дрва.
Англиски: shavings
Примери:
оган од иверки
Изведенки
иверче ср.
мн. иверчиња
дем.