а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ивица

мн. ивици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21700
раб
Англиски: edge Српски: ивица
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Според народното верување, ако седиш на ивицата од столицата за време на ручек, нема да се венчаш.