а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игленица

мн. игленици
Вид збор: Именка, женски род
Безопасна игла, игла со сигурносен начин на закопчување.
Англиски: safety pin