а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илегален

илегалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10488
1. Што не е легален, што не е во согласност со законот.
Англиски: illegal
Употреба: Правда
2. Што се крие од власта.
Англиски: secret
Примери:
Во годините пред Втората светска војна почнува да се шири илегалниот партиски печат на македонски јазик.
Изведенки
1. илегално прил.
Пример: Илегално ја минал границата.
2. илегалност ж.