а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илегалец

мн. илегалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13877
1. Лице што се занимава со илегална политичка дејност; член, активист на илегална организација.
Албански: ilegal
Употреба: Политика
2. Тој што живее некаде (во стан, дом) непријавен, што не плаќа станарина и не ги исполнува предвидените обврски.
Албански: ilegal
Употреба: Разговорно
Примери:
Живееше по студентските домови како илегалец.
Изведенки
илегалка ж.
мн. илегалки