а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илегалство

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35998
Состојба и дејност на тој што е илегалец, што дејствува во илегала.
Англиски: illegality
Примери:
Тој, компромитиран пред властите, бил принуден да мине во илегалство.