а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илеџија

мн. илеџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55504
измамник
Англиски: cheater Турски: hileci
Примери:
На карти, не се знае кој е поголем илеџија од нив двајцата.
Изведенки
илеџиски прид.
илеџискиот
Пример: илеџиска работа