а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илинденски

илинденскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12350
Што се однесува на востанието или на целиот тој период.
Употреба: Историја
Примери:
Дадени се исцрпни податоци за илинденската голгота.
Илинденско востание