а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ил

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
глина
Англиски: clay
Употреба: Геологија
Примери:
Илот (глината) практично не ја пропушта водата.
Изведенки
ил ж.