а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

и

Вид збор: Честичка
Ранг: 50
За да се нагласи нешто.
Англиски: and
Примери:
И Јован ми е пријател.
Сакам и ти да дојдеш.