а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабаст

кабастиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 41651
Што зазема многу простор, со големи димензии.
Англиски: unwieldy Турски: kaba
Примери:
Мебелот е кабаст и не може да се смести тука.
Не е тешко, само е кабасто.