а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабриолет

мн. кабриолети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43152
1. Вид автомобил со две или четири седишта, cо подвижен покрив.
Англиски: convertible Албански: kabriolet
Употреба: Технологија , Транспорт
Примери:
Тие тукушто седнаа во жолтиот кабриолет кој подготвено чекаше на поплочената улица.
2. Лека коњска кола, со подвижен покрив.
Англиски: cabriolet Албански: kerr me kali
Употреба: Архаизам , Транспорт