а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кројач

мн. кројачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12505
Занаетчија што cе занимава cо кроење и шиење облека.
Англиски: tailor
Примери:
Кројачите велат дека инспекторите ги предупредиле да не им продаваат униформи на луѓе кои немаат воени документи за идентификација.
Изведенки
кројачки прид.
кројачкиот
Пример: кројачки занает