а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лабораторија

мн. лаборатории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6014
Специјално опремена просторија во која се изведуваат научни експерименти, се изработуваат разни препарати или се контролира технолошкиот процес.
Англиски: laboratory Албански: laborator
Примери:
хемиска лабораторија
фармацевтска лабораторија
училишна лабораторија