а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавира

лавираат; лавирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Едри спроти ветрот заобиколувајќи пречки.
Англиски: maneuver Германски: lavieren Албански: manovroj
Употреба: Спорт
2. Постапи, постапува внимателно не изразувајќи ги отворено своите ставови, се служи, се послужи со различни изговори за да избегне нешто.
Англиски: maneuver Германски: lavieren Албански: manovroj
Употреба: Преносно значење
3. Изработи, изработува цртеж со туш или со мастило, постигне, постигнува привидна релјефност со темни и светли нијанси на иста боја.
Изведенки
лавирање ср.
глаг. им.