а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавовски

лавовскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30538
Што припаѓа, што се однесува на лав и лавица.
Англиски: lion like
Примери:
Лавовска грива.
Лавовска храброст.
Изрази
Лавовски дел - поголем дел од нешто добиен по правото на посилниот.
Изведенки
лавовски прил.
Пример: Лавовски се бореше.