а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магарешки

магарешкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9731
Што потекнува од магаре, што припаѓа на магаре.
Примери:
магарешки уши
Изрази
Магарешки инает - тврдоглавост.
Магарешка клупа последна - казнена клупа во училница.
(разг.) Магарешка кашлица - голема кашлица, црна кашлица.
Магарешка слива - модри сливи што се користат за јадење и за правење ракија.
Магарешки трн - висока грмушка со крупни листови со трња по краевите и со виолетови крупни цветови; Onopordum acanthium L.
Изведенки
магарешки прил.
Како магаре.
Пример: Запна магарешки, само за да биде по неговото.