а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магаричка

мн. магарички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47164
1. магарица
Англиски: donkey Албански: gomaricë
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Дрвена направа за сечење дрва на која дрвото кога се сече се става попречно и служи за правење скелиња.
Англиски: sawhorse Албански: magar për të sharrit dru