а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мануфактура

мн. мануфактури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31688
1. Работилница заснована на рачно производство и внатрешна поделба на трудот.
Англиски: manufacture Албански: manifakturë
Употреба: Економија
2. Рачно изработени работи од платно, конец или волница.
Англиски: manufactured goods Албански: manifakturë, punë dore
Употреба: Економија
3. Продавница за ракотворби.
Англиски: shop Албански: shitore manifakture
Употреба: Економија , Разговорно